12 August 2022
Öne Çıkanlar

Kadınlar Toplumu Baştan Yaratıyor

Kuzey Doğu Suriye’deki kadın örgütlenmesi dünyaya örnek oluyor. Kadınlar mala jın öncülüğünde hem bilinçleniyor hemde toplumdaki sorunlara cevap oluyor.

İlk örgütlenmesini 11 yıl önce Qamişlo’da gerçekleştiren Mala Jin’in şu an 62 şubesi bulunuyor. Mala Jin, Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların umut ve çözüm yeri haline geldi. Mala jın dünya kadınlarına örnek teşkil edecek bir örgütlenme ile çalışmalarını yürütüyor.

Rojava’da kadınlar 2004 yılında Yekitiya Star öncülüğünde örgütlenmeye gitti. 19 Temmuz devriminden sonra ise bu çalışmaları daha da geliştirerek, çok sayıda kurum, kuruluş ve örgüt kurdu. Bu kurumlardan biri zorluklarla karşı karşıya kalan kadınların sesi olmayı başaran Mala Jin oldu.

Mala Jin ilk 20 Mart 2011 tarihinde Qamişlo kentinde örgütlendi. Mala Jin’in tüm üyeleri ve çalışanları kadınlardan oluşuyor. Kadınlar bir sorun veya baskıya maruz kaldığında çözerek adeta kadınların sesi olmayı başarıyor.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok bölgesinde şubelerini açan Mala Jin, toplumsal sivil bir kurumdur. Aile ve kadınlarla ilgili yaşanan sorunları komiteler içerisinde çözüme kavuşturan Mala Jin, özerk yönetimini tüm sivil kurumlarında ve yargısında temsil ediliyor.

Meclis şeklinde örgütlenen Mala Jin, Sulh Meclisi, Eğitim Komitesi, Adalet Meclisi, Arşiv ve Basın Komitesi şeklinde bölümlere ayrılıyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de 62 Mala Jin şubesi bulunuyor. Toplantılar haftalık ve aylık olarak yapılır.

Sulh Komitesi kadınların tüm sorunların çözümü için veya karşılaştığı sorunları çözer. Mala Jin’ın bir temsilcisi yargı-mahkeme divanındaki duruşmaları, alınan veya çözülmeyen davaları izler-takip eder. Eğitim Komitesi , Kurs çalışmaları ve komünlerde çalışma yürüten kadınları örgütler.

Kadın hakları ve çalışmaları ile ilgili seminerler düzenler. Basın Komitesi Mala Jin’ın yürüttüğü tüm çalışmaları belgeler ve arşivler. Kadın Toplumsal Komitesi, Kadınların komünlerdeki durumunu takip eder.

Ayrıca Süryani kadınların sorunların çözümü için Hesekê ve Qamişlo kentlerinde “Eşterot” adında Mala Jinê kuruldu.