12 August 2022
GÜNCEL MANŞET

İktisatçı Nilgün Erdem: Borca dayalı rejim çıkmaza girdi

AKP’nin borca dayalı birikim rejiminin sürdürülemez olduğunu söyleyen iktisatçı Nilgün Erdem, neo-liberal politikalardan vazgeçilmedikçe kalıcı çözüm üretmenin mümkün olmayacağına dikkati çekti.

Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybına devam ederken ekonomik kriz giderek derinleşiyor.

Döviz kurundaki artış halkın alım gücünü düşürdü.

Ülkede yaşanan ekonomik kriz ve kur artışına tepki olarak sokaklara çıkan halk geçinemediğini belirterek iktidara istifa çağrısında bulundu.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden KHK ile ihraç edilen iktisatçı Yar. Doç. Dr. Nilgün Erdem, borca dayalı bir rejimin çıkmaza girdiğini kaydetti.

AKP’nin iktidara geldiği günden beri bağlı olduğu neo-liberal iktisat politikalarının dış dünyayla bütünleşmiş olduğunu, sermaye hareketleri denetlenmediği, içeride düşen faizlerin yabancıların spekülatif para hareketlerine yol açtığını kaydetti.

Bu süreçte ‘birleşme ve edinimler’ adı altında ucuzlayan varlıkların yok pahasına el değiştirmesine kadar gittiğin belirtti.

Neo-liberal iktisat politikaları içerisinde çözüm üretmenin mümkün olamayacağına dikkati çekti.

İstihdamı artıracak, ekonomik kaynakların adil şekilde paylaşımını sağlayacak alternatif seçenekler üzerinde yoğunlaşmak gerektiğini aktardı

Ekonomik krizin temelinde Kürt sorununun çözümsüzlüğünün olduğunu belirten Demokrasi İçin Birlik Koordinasyon Kurulu üyesi Murat Akbaş ise sistemin tıkandığını ve çözüm üretemediğini söyledi.

Örgütlü mücadeleye dikkat çekti.