28 May 2023
Öne çıkan gelişmeler

Hiranur Vakfındaki Tecavüzü Savunan Avukat AKP Meclis Üyesi

play-sharp-fill

 

Çocuğa tecavüz suçundan yargılanan Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in avukatının Bulut Müslüm Gezer adlı AKP meclis üyesi olduğu ortaya çıktı. Müslüm Gezer, vakfa ait kaçak yapıların yıkmasını da engellemeye çalışmıştı.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’e tecavüz suçundan açılan davanın 3’üncü duruşması görülüyor.

Tecavüzcülerin avukatı ise AKP Sultanbeyli belediyesi’nin meclis üyesi Bulut Müslüm Gezer.

Bulut Müslüm Gezer, Hiranur vakfına ait kaçak yapının, belediye ekipleri tarafından yıkılmasına da karşı çıkmış, vakıf yönetiminin yanında yer almıştı.

Müslüm Gezer, 2018 yılında da AKP’den Wan milletvekili aday adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti.

AKP Meclis üyesinin savunduğu tecavüz suçlusu Yusuf Ziya Gümüşel’in davasının 3’üncü duruşması bugün görülüyor.

Yusuf Ziya Gümüşel, kızı H.G.K. 6 yaşından itibaren “evlilik” adı altında tecavüze maruz bırakılmasından dolayı, eşi Fatıma Gümüşel’le birlikte 22’şer yıl 6 ay hapis cezasıyla yargılanıyor.

H.K.G’ye tecavüz eden Kadir İstekli hakkında ise “Zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “Cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası isteniyor.

30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti, yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar vermişti.

27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı sanıkların cezalandırılmasını istemiş, adliyenin önünde ise bu görüntüler ortaya çıkmıştı.

Bugün görülen duruşmada kararın çıkması bekleniyor.

KUBET