24 May 2022
Öne Çıkanlar

Hakikat, Doğruluk Ve Bilgelik Yolunda İsyancı Bir Kadın: Aysel Doğan

 

Her coğrafya yaşadığı acılar ve kabuk bağlamayan yaralar ile kendi isyancısını yaratıyordu. Aysel Doğan Dersim’in yaşadığı onca acılardan sonra doğduğu coğrafyada kendisinden öncekiler gibi asi ve isyancı bir kadın oldu. Ömrünü büyük fedakarlıklar ile devrim ve barış mücadelesine adadı. Son ana kadar gözleri Önder Apo’nun fotoğrafında olan Aysel Doğan, “unutmayın” dediği son sözleriyle herkese sorumluluğunu hatırlattı ve öyle şehit düştü.

Dersim yaşadığı onca acıdan, kapanmayan yaralardan sonra asi ve direngen kadınlarını doğuruyordu. Kabuk bağlamamış, açık olan bu yaraların üzerine kadınlar nasıl asi doğmasınlardı ki? Dersim’in Bese’leri, Zarifeleri bir defa direniş tohumunu, isyanını ekmişti bu coğrafyaya. Ardından Saralar, Ayseller geliyordu. Evet Saraların, Mazlumların, Hayrilerin yoldaşı, devrimin öncü kadrolarından Aysel Doğan.

Dersim’in asi kişiliğini tüm benliğinde taşıyan ve ömrünü devrime adamış, direnişçi bir kadın. İsyanı, mazlumluğu ve asiliği ile o hep haklı bir Dersim kadınının duruşunu ifade ediyordu. Kürt Özgürlük Mücadelesinin nüvelerinin atıldığı ilk süreçte, devrime katkısı büyük oldu.

Onun yetiştirdiği öğrenciler, devrimin ilk koşusunda yerini aldı ve komutanlaştı. 1980 askeri cunta ve ardından Kürdistan’da savaşın tırmandığı 1990’lar derken çeşitli dönemlerde faşist rejimler tarafından 18 yıl tutsak edildi.

O ne olursa olsun devrim mücadelesinden vazgeçmiyordu. Ömrünü olduğu her yerde Kürt halkının özgürlüğü ve barışına adamıştı. Onurlu bir barışın sağlanması için büyük fedakarlıklar yaptı. Ve Önder Apo’nun çağrısıyla 2. Barış grubu içerisinde yer aldı. Haksızlık karşısında duran, boyun eğmeyen ve herkesin acısını kendi acısı bilen bir duruştu onun ki. Acısı da, isyanı da büyüktü.

Dersim’in taşına, toprağına, suyuna inançla bağlıydı. Dersim kızılbaş Aleviliğinin özü için çok önemli çalışmalara katkıda bulundu. Amansız hastalığına rağmen Kürt halkının özgürlük mücadelesinden geri durmadı.

Dersim başta olmak üzere Kurdistan’da ayağının değdiği her yerde herkese dokundu. Önder Apo’nun “Dersim’e sahip çıkmak Kurdistan’a sahip çıkmaktır” sözünü hep düstur edindi ve kızılbaş inancına yönelik yürütülen özel politikalara karşı mücadele verdi.

Rae Haq inancı yolunda, hakikati, doğruluğu bilgeliği ekti Dersim Coğrafyasına ve yeni nesillere. Son ana kadar gözlerini Önder Apo’nun fotoğrafından ayırmayan Aysel Doğan, “unutmayın” diyerek söylediği son sözlerde herkese sorumluluğunu hatırlatarak sonsuzluğa ulaştı.