28 May 2023
Öne çıkan gelişmeler

Faşist AKP-MHP İktidarından Seçimlere Dijital Manipülasyon Planı

play-sharp-fill

 

 

AKP-MHP Hükümeti devletin parasıyla kiraladığı bir trol ordusu ile sosyal medya üzerinden yalan haberler yayıyor ve Türkiye halklarını manüple etmeye çalışıyor

Uluslararası kurumlar AKP-MHP Faşist hükümetinin seçim süreci için başlattığı manüplasyon dalgası için uyarıyor

AKP-MHP faşist hükümeti, seçimlere doğru giderken dijital medyayı da tekeline almayı planlıyor. Bir yandan dezenformasyon adı verilen yasayı devreye sokuyor.

Bir yandan da MİT’i de devreye koyarak dijital Medya üzerinden büyük bir propaganda kampanyası başlatmış durumda.

AKP, son 30 günde yaklaşık 300 bin lira harcayarak dijital medya platformlarında en fazla reklam yatırımı yapan parti oldu.

AKP’nin dışında hiçbir siyasi parti, dijital reklamlarında seçime özel hazırlanmış yüksek bütçeli video prodüksiyonu kullanmadı.

Facebook ve Instagram başta olmak üzere sosyal ağlar; kullanıcılarını tartışmalı bir şekilde yakından izleyerek; oldukça detaylı profiller oluşturabilen mikro-hedefleme adlı bir program kullanıyor.

Türkiye’de kişisel verilerin kaydedilmesi 2004 yılı itibariyle suç sayıldı. Ancak AKP-MHP iktidarı, bunu gözardı ediyor.

AKP-MHP ayrıca dijital medyada binlerce trol ve sahte bot hesaplar açarak bunları manipülasyon için kullanıyor.

Freedom House, AKP’nin çevrimiçi ortamda 6 bin kişilik troll ordusuna sahip olduğunu belirtiyor. AKP’nin paralı trol ordusu kendisine kitlesel taban hareketi süsü veren kampanyalar için kullanılıyor.

Uzmanlar bunun demokratik bir süreç olan siyasal iletişim süreçlerini manipüle etmek için güdümlenmiş hesaplar olduğunu ifade ediyor.

Bunların çoğu için AKP’nin bütçesi kullanılmıyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın harcamalarındaki keskin artış da bu konuyla ilişkili.

Başkanlığın ocak ayında 44 milyon 331, şubatta ise 188 milyon 810 bin lira harcamada bulunduğu belirlendi.

İki ayda toplam harcama 233,1 milyon TL’ye ulaştı. İletişim Başkanlığı’nın 2023 yılı için bütçesi ise 1,6 milyar lira.

Başkanlığın 2021 yılında, “Temsil ve Tanıtma” adı altında 6,6 milyon lira, 2022 yılının ilk yarısında da 144,7 milyon TL’lik temsil ve tanıtım harcamasına imza attığı biliniyor.

Bu durum, İletişim Başkanlığı’nın AKP’nin propaganda merkezine dönüştüğünü bir kez daha gösteriyor.

AKP-MHP iktidarı manipülasyon için büyük paralar harcarken; muhalefeti engellemek ve sansür için de bir dizi yasa çıkarmış durumda.

Freedom House “Dijital Çağda Seçim İzleme” başlıklı pilot araştırmasında; “Seçim Kırılganlığı Endeksi” hazırladı.

Freedom House, 2002’den beri iktidarda olan AKP’nin son on yılında, seçim yasalarının değiştirildiğini, yargı bağımsızlığına müdahale edildiğini ve muhalefeti susturmak için sert adımlar atıldığını belirtti.

Freedom House Analizde, Türkiye’deki seçimlerden önce dijital ortamda gerçekleşebilecek müdahaleleri ele aldı.

Websitesi ve sosyal medya engellemeleri ile içerik kaldırma, bilgi manipülasyonu ve korkutma yöntemlerine başvurulabileceğini bildirdi.

Türkiye’de binlerce websitesine erişimin engellendiğine ve bunların arasında birçok bağımsız medya ve gazetecilik kuruluşlarının yer aldığına dikkat çeken Freedom House, böylesi teknik sansürün seçmenlerin sandığa gitmeden önce doğru ve çeşitli bilgi kaynaklarına erişmesini engellediğini kaydetti.

KUBET